BIP Września

Technologia google logo wewnętrzna
Strona Główna . . Baza dokumentów . Rejestr zmian . Dostęp do informacji . Statystyki . Kontakt . . . .
Statystyki   »
stronę odwiedziło osób:
14386958
ostatnia aktualizacja BIP'u:
10-09-2020
Portal - Akty prawne i protokoły
UCHWAŁA NR XIII/175/2008

UCHWAŁA NR XIII/175/2008
Rady Miejskiej we Wrześni
z dnia 28 kwietnia 2008 r.

w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmującego obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53.

Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz.717 z późn. zm.) Rada Miejska we Wrześni uchwala, co następuje:

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53, zwany dalej planem.


DZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1. 1. Plan obejmuje obszar o łącznej powierzchni ok. 40ha, którego granice naniesiono na rysunku, będącym załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały.
2.  Ustalenia niniejszego planu są zgodne z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Września (Uchwała Nr XIV/108/99 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 27.09.1999r.) oraz zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Września (Uchwała Nr XI/99/2003 Rady Miejskiej we Wrześni z dnia 9.07.2003r.).
3. Plan składa się z ustaleń, stanowiących treść niniejszej uchwały wraz z następującymi integralnymi częściami:
1. rysunkiem planu w skali 1:1000 – załącznik nr 1,
2. rozstrzygnięciem w sprawie sposobu rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu planu – załącznik nr 2,
3. rozstrzygnięciem o sposobie realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych – załącznik nr 3.
4. Oryginał rysunku planu wykonano na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000.

§ 2. 1. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) planie - należy przez to rozumieć ustalenia planu, o których mowa w niniejszej uchwale,
2) uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą Uchwałę Rady Miejskiej we Wrześni,
3) rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000 pt.: „Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53”, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,
4) obszarze, jednostce planu - należy przez to rozumieć teren o określonym rodzaju przeznaczenia podstawowego, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi i symbolem literowym,
5) działce budowlanej – należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenie infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych, wynikających z przepisów prawa i aktów prawa miejscowego,
6) drodze publicznej - należy przez to rozumieć drogę publiczną w rozumieniu przepisów szczególnych,
7) nieprzekraczalnej linii zabudowy - należy przez to rozumieć linię określającą najmniejszą odległość, w jakiej mogą znaleźć się lica ścian budynków od linii rozgraniczającej terenu,
8) przeznaczeniu podstawowym - należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które winno przeważać na obszarze wyznaczonym w obrębie linii rozgraniczających i określone symbolem,
9) przeznaczeniu dopuszczalnym - należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które uzupełnia przeznaczenie podstawowe i może być dopuszczone pod warunkiem spełnienia wymagań wynikających z przepisów szczególnych i ustaleń planu,
10) reklamie wielkoformatowej – należy przez to rozumieć reklamę o powierzchni powyżej 12m2 wraz z elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami,
11) przepisach szczególnych - należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi.
2. Następujące oznaczenia graficzne obowiązujące na rysunku planu:
1) granica obszaru objętego planem miejscowym,
2) linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie zagospodarowania, o ile w ustaleniach szczegółowych nie jest ustalone inaczej,
3) linie podziału wewnętrznego, o ile w ustaleniach szczegółowych nie jest ustalone inaczej,
4) nieprzekraczalne linie zabudowy,
5) oznaczenie funkcji terenu symbolem i odpowiednią kolorystyką.
3. Następujące oznaczenia graficzne przyjęte na rysunku planu o charakterze informacyjnym:
1) oznaczenie stycznego do planu pasa drogowego KDL, stanowiącego gminną drogę publiczną,
2) istniejące uzbrojenie techniczne w liniach rozgraniczających gminnej drogi publicznej oznaczonej KDL.

§ 3. 1. Przedmiotem ustaleń planu zawartym w tekście uchwały są:
1) tereny zabudowy techniczno-produkcyjnej i usługowej, oznaczone w niniejszej uchwale symbolem P/U,
2) teren urządzeń infrastruktury technicznej elektroenergetycznej, oznaczony w niniejszej uchwale symbolem E,
3) teren poszerzenia drogi publicznej, oznaczony symbolem 1KDL,
4) teren drogi wewnętrznej oznaczony symbolem KDW.
2.  Ustala się następujące zasady w zakresie zagospodarowania terenu i kształtowania zabudowy obowiązujące na obszarze całego planu:
1) nieprzekraczalne linie zabudowy dotyczą lokalizowania frontowej ściany głównej bryły budynku lub jego narożnika zgodnie z zasadą określoną na rysunku planu a sytuowane przed tą linią elementy zagospodarowania terenu i zabudowy takie jak jednokondygnacyjne ganki wejściowe, podesty, schody nie mogą przekroczyć 10m2 powierzchni w rzucie poziomym i 20% powierzchni elewacji frontowej,
2) nieprzekraczalne linie zabudowy nie dotyczą realizacji elementów podziemnych,
3) ustala się zasadę budowy ciągów pieszych i pieszo-jezdnych z drobnowymiarowych materiałów rozbieralnych,
4) zabudowę w granicach działek, dla których nie ustalono nieprzekraczalnej linii zabudowy, należy lokalizować w oparciu o obowiązujące przepisy prawa budowlanego,
5) ustaloną w przepisach szczegółowych wysokość zabudowy należy przyjmować od poziomu terenu, przy najniżej położonym wejściu do budynku,
6) w granicach poszczególnych terenów funkcjonalnych na potrzeby inwestorskie dopuszcza się podziały inne niż w ustaleniach planu przy zachowaniu parametrów wynikających z ustaleń planu.

§ 4. Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego.

1. Obiekty kubaturowe realizować przy uwzględnieniu wysokich wymogów estetycznych stosując kolorystykę zharmonizowaną z krajobrazem.
2. Zieleń należy kształtować wykorzystując istniejącą rzeźbę terenu i przy zastosowaniu gatunków  odpowiadających uwarunkowaniom dla danego środowiska naturalnego.
3. Kształtowanie bezpiecznej przestrzeni z zachowaniem dostępności wizualnej, właściwego oświetlenia terenu   oraz zastosowanie trwałych i estetycznych elementów urządzenia dróg.
4. Zachowanie ciągłości powiązań przestrzennych i funkcjonalnych z istniejącymi i projektowanymi elementami dróg.
5. Zakaz lokalizacji urządzeń i obiektów przesłaniających i utrudniających ruch pieszych i pojazdów.
6. Dopuszcza się cięcia pielęgnacyjne, lecznicze i formujące drzew i krzewów uniemożliwiających funkcjonowanie drogi, zgodnie z przepisami szczegółowymi.
7. Zakaz lokalizacji reklam, masztów telekomunikacyjnych i kiosków w pasach drogowych.

§ 5. Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego.

1. W obszarze planu dopuszcza się lokalizowanie przedsięwzięć, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu lub mogących znacząco oddziaływać na środowisko, pod warunkiem nie przekraczania wszelkich uciążliwości, w tym akustycznych, poza granice działek, na których są sytuowane.
2. W zabudowie techniczno-produkcyjnej i usługowej, pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, należy chronić przed uciążliwościami wynikającymi z powadzonej działalności, poprzez wprowadzenie odpowiednich odległości, ukształtowania budynku; zaleca się stosowanie elementów amortyzujących, odpowiednich przegród pochłaniających, osłaniających lub ekranujących.
3. Zdjęta warstwa gleby winna być zagospodarowana na terenach biologicznie czynnych.
4. Zakazuje się odprowadzania nieczystości płynnych do gruntu lub istniejących rowów.
5. Ścieki bytowe i przemysłowe odprowadzać do kanalizacji sanitarnej; przemysłowe mogą wymagać podczyszczenia do parametrów dopuszczalnych w lokalnej sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków.
6. Wokół budynków wykonać drenaż lub studnie chłonne dla gromadzenia wód opadowych, celem rozprowadzenia zebranej wody na tereny zielone działki.
7. Zaopatrzenie w ciepło – należy stosować paliwa ekologiczne np.: gaz ziemny, olej opałowy lub inne odnawialne źródła ciepła.
8. Odpady komunalne po wstępnej segregacji należy gromadzić w wyznaczonych do tego celu pojemnikach na posesjach i przekazywać do odzysku lub unieszkodliwiania; z pozostałymi odpadami należy postępować zgodnie z przepisami o odpadach.
9. W obszarze planu, przy pracach ziemnych, dopuszcza się przebudowę urządzeń melioracyjnych na warunkach wydanych przez ich dysponenta.
10.Należy urządzić pasy zieleni izolacyjnej, zimozielonej w układzie piętrowym, szerokości minimum 20,0m na granicy z terenami o funkcji mieszkaniowej.
11.Tereny wolne od utwardzeń w ramach posesji zagospodarować zielenią.
12.Ograniczenie emisji hałasu samochodowego i wibracji do środowiska na drogach realizować poprzez stosowanie organizacji ruchu i rozwiązań technicznych w jezdni, takich jak „ciche nawierzchnie”, ekrany dźwiękochłonne, strefy zieleni izolacyjnej.

§ 6. Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

1. Dla ochrony archeologicznego dziedzictwa kulturowego, prace ziemne związane z zagospodarowaniem i zabudowaniem terenu wymagają uzgodnienia z WWKZ przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, dla określenia konieczności ewentualnych prac archeologicznych.
2. Nie zachodzi inna forma ochrony niż wymieniona w ust.1 ochrona dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

§ 7. Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych.

1. Reklamy wielkoformatowe umieszczać na standardowych konstrukcjach o jednakowej wysokości nie zagrażającej bezpieczeństwu na drogach.
2. Ogrodzenia realizować jako ażurowe. W miejscach wymagających przesłonięcia, dopuszcza się ogrodzenie pełne, wzdłuż których dopuszcza się żywopłoty.
3. Stosowanie organizacji ruchu i rozwiązań umożliwiających sprawne i najmniej kolizyjne poruszanie się wszystkich uczestników ruchu.
4. Kształtowanie bezpiecznej przestrzeni z zachowaniem dostępności wizualnej, właściwego oświetlenia terenu oraz zastosowanie trwałych i estetycznych elementów urządzenia ulic.

§ 8. Granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie przepisów odrębnych.

Na terenie objętym planem nie występują tereny i obiekty podlegające ochronie ustalone na podstawie przepisów odrębnych.

DZIAŁ II

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE


§ 9. Parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linie zabudowy, gabaryty obiektów i wskaźniki intensywności zabudowy, zasady podziału, zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej, tymczasowej zabudowy i stawki wzrostu wartości nieruchomości.
1. Na terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej i usługowej, oznaczonym w niniejszej uchwale symbolem P/U, ustala się:
1) przeznaczenie terenu: obiekty produkcyjne, składy, magazyny, bazy, hurtownie, budynki administracyjno-biurowe i socjalne, instytuty badawcze, centra logistyczne, usługi związane z obsługą komunikacji, garaże, zespoły parkingów, drogi dojazdowe wewnętrzne, reklamy wielkoformatowe, infrastrukturę techniczną w tym maszty, kominy, urządzenia elektroenergetyczne,
2) parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:
a) nieprzekraczalna linia zabudowy w odległości 10,0m, 15,0m i 25,0m od linii rozgraniczającej dróg i linii rozgraniczających tereny o innym przeznaczeniu – wg rysunku planu,
b) wysokość zabudowy nie więcej niż 20,0m; dla budowli technicznych jak np.: kominy, maszty, anteny – do 49,0m; lokalizację wszystkich obiektów powyżej 30m n.p.t. – uzgadniać przed uzyskaniem pozwolenia na budowę z Dowództwem Sił Powietrznych Wojska Polskiego,
c) długość elewacji frontowych od drogi KDL w pierwszej linii zabudowy – maksimum 200,0m; dopuszcza się łączenie budynków z zastosowaniem rozrzeźbienia elewacji,
d) budynki realizować z dachami płaskimi lub stromymi, z dopuszczeniem kształtowania połaci w formie półokrągłych przekryć dachowych i innych niekonwencjonalnych rozwiązań,
e) powierzchnia zabudowy - maksimum 50% powierzchni terenu, dla obiektów kubaturowych,
f) powierzchnia utwardzona (np.: place, parkingi, dojścia itp.) – maksimum 20% powierzchni terenu,
g) powierzchnia biologicznie czynna - minimum 30% powierzchni terenu,
h) parametry techniczne dróg dojazdowych wewnętrznych powinny odpowiadać parametrom technicznym dla dróg dojazdowych, zgodnie z przepisami odrębnymi;
3) zasady scalania i podziału nieruchomości:
a) zasadniczy podział na działki należy dokonać zgodnie z rysunkiem planu,
b) na potrzeby inwestorskie dopuszcza się inne podziały niż na rysunku planu, przy zachowaniu minimalnej wielkości powierzchni działki 5000m2,
c) działki budowlane muszą mieć dostęp do drogi publicznej, poprzez drogi wewnętrzne lub służebności przejazdu,
d) podział nie może naruszać praw osób trzecich,
4) zasady obsługi komunikacyjnej:
a) z istniejących dróg publicznych poprzez wjazdy bramowe i z drogi wewnętrznej
b) potrzebne miejsca parkingowe realizować na własnej działce budowlanej, w ilości nie mniejszej niż 3 stanowiska na każdych 10 zatrudnionych,
c) dla parkingów o liczbie stanowisk postojowych większej niż 100 wymaga się wjazdu i wyjazdu, spełniających wymogi skrzyżowania dróg publicznych,
5) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:
a) z istniejącej i projektowanej sieci z możliwością jej przebudowy i dostosowania do potrzeb realizacji planu,
b) wg ustaleń §10 niniejszej uchwały,
6) dopuszcza się lokalizację obiektów tymczasowych pod warunkiem, że ich funkcja jest związana z technologią realizacji obiektów właściwych wg zapisów planu.
2. Na terenie infrastruktury technicznej elektroenergetycznej, oznaczonym w niniejszej uchwale symbolem E, ustala się:
1) przeznaczenie terenu: lokalizacja urządzeń elektroenergetycznych i urządzeń towarzyszących infrastrukturze technicznej,
2) parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:
a) nieprzekraczalna linia zabudowy w odległości 10,0m i 15,0m od linii rozgraniczającej dróg i linii rozgraniczających tereny o innym przeznaczeniu – wg rysunku planu,
b) zabudowa kubaturowa o parametrach wynikających z zastosowanej technologii,
c) wysokość zabudowy nie więcej niż 10,0m; dla budowli technicznych jak np.: maszty, anteny – do 49,0m, lokalizację wszystkich obiektów powyżej 30m n.p.t. – uzgadniać, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, z Dowództwem Sił Powietrznych Wojska Polskiego
d) obiekty kubaturowe realizować z dachami płaskimi,
e) powierzchnia zabudowy, w tym udział powierzchni utwardzonej - do 60% powierzchni terenu,
f) powierzchnia biologicznie czynna - minimum 20% powierzchni terenu,
3) zasady scalania i podziału nieruchomości:
a) zasadniczy podział należy dokonać zgodnie z rysunkiem planu,
b) teren nie podlega dalszym podziałom, ale może być powiększony kosztem przyległego terenu P/U,
c) w przypadku nie realizowania terenu oznaczonego symbolem E (stacji GPZ), dopuszcza się nie wytyczanie tego terenu i włączenie go do obszaru oznaczonego w planie P/U na zasadach określonych w § 9. 1.,
4) zasady obsługi komunikacyjnej:
a) obsługa terenu z przyległych dróg publicznych,
b) dopuszcza się lokalizację nowego zjazdu,
c) miejsca parkingowe realizować na własnej działce budowlanej, w ilości nie mniejszej niż 3 stanowiska na każdych 10 zatrudnionych,
5) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:
a) z istniejącej i projektowanej sieci z możliwością jej przebudowy i dostosowania do potrzeb realizacji planu,
b) wg ustaleń §10 niniejszej uchwały.
6) dopuszcza się lokalizację obiektów tymczasowych pod warunkiem, że ich funkcja jest związana z technologią realizacji obiektów właściwych wg zapisów planu.
3. Na terenie komunikacji, oznaczonym w niniejszej uchwale symbolem 1KDL, ustala się:
1) przeznaczenie terenu – komunikacja dla poszerzenia istniejącej drogi publicznej lokalnej, uzbrojenie infrastruktury technicznej,
2) parametry, wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:
a) szerokość poszerzenia istniejącego pasa drogowego – od 5m do 15m,
b) projektowane poszerzenie może stanowić pas techniczny dla prowadzenia infrastruktury technicznej,
c) chodnik - szerokości minimum 1,25m,
d) wjazdy bramowe – wg potrzeb inwestorskich,
3) zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości ustala się:
a) wydzielanie działek gruntu, z przeznaczeniem na poszerzenie terenu komunikacji, wykonać zgodnie z rysunkiem planu i parametrami drogi określonymi w pkt. 2,
b) zakaz wprowadzania podziałów wtórnych
4) zasady obsługi komunikacyjnej:
a) lokalizacja nowych zjazdów,
b) włączenie obszaru w podstawowy układ komunikacyjny gminy poprzez istniejące i projektowane drogi,
5) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:
a) zachowanie ciągłości istniejących sieci infrastruktury technicznej, dopuszczając możliwość ich przełożenia;
b) zaleca się lokalizowanie nowych i proponowanych do przełożenia sieci infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających dróg publicznych,
c) zasady obsługi terenu w zakresie infrastruktury technicznej określa §10;
6) sposoby i terminy tymczasowego zagospodarowania, urządzenia i użytkowania terenów – nie ustala się
4. Na terenie komunikacji, oznaczonym w niniejszej uchwale symbolem KDW, ustala się:
1) przeznaczenie terenu – komunikacja wewnętrzna, droga jezdna z placem do zawracania, uzbrojenie techniczne,
2) parametry, wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:
a) szerokość w liniach rozgraniczających pasa drogowego – 20m i 40m (plac manewrowy),
b) szerokość pasa jezdni – minimum 6,0m,
c) chodnik - szerokości minimum 1,25m, dopuszcza się jednostronny,
d) wjazdy bramowe – ograniczenie do jednego zjazdu na poszczególne działki,
3) zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości ustala się:
a) wydzielanie działek gruntu z przeznaczeniem na pas terenu komunikacji wykonać zgodnie z rysunkiem planu i parametrami drogi określonymi w pkt. 2,
b) zakaz wprowadzania podziałów wtórnych,
c) w przypadku zagospodarowania terenu w sposób wykluczający potrzebę zaistnienia drogi KDW, dopuszcza się nie wytyczanie pasa drogowego i włączenie go do obszaru, oznaczonego symbolem P/U, na zasadach określonych w § 9. 1.,
4) zasady obsługi komunikacyjnej:
a) lokalizacja zjazdów z terenów przyległych,
b) włączenie obszaru w podstawowy układ komunikacyjny gminy, poprzez istniejące i projektowane drogi,
5) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:
a) zachowanie ciągłości z istniejącą siecią infrastruktury technicznej, dopuszczając możliwość ich przełożenia;
b) zasady obsługi terenu w zakresie infrastruktury technicznej określa §10;
6) sposoby i terminy tymczasowego zagospodarowania, urządzenia i użytkowania terenów – nie ustala się

§ 10. Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów telekomunikacji i infrastruktury technicznej.
1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:
1) zaopatrzenie w wodę realizować z istniejącej sieci wodociągowej Ř 90 i Ř 110 prowadzonej w pasach drogowych dróg i na terenach prywatnych,
2) nową sieć wodociągową o średnicy Ř 110 realizować w układzie pierścieniowym i prowadzić w pasach drogowych poza pasem jezdnym, z podłączeniem do istniejącej sieci wodociągowej,
3) ustala się zachowanie istniejącej sieci wodociągowej,
4) ustala się możliwość wymiany, przebudowy i rozbudowy istniejącej sieci wodociągowej,
5) ustala się lokalizowanie hydrantów przeciwpożarowych w liniach rozgraniczających ulic w rejonach skrzyżowań, zgodnie z przepisami szczególnymi.
2. W zakresie sieci kanalizacji sanitarnej ustala się:
1) odprowadzenie ścieków sanitarnych realizować do istniejącej sieci kanalizacyjnej na terenie gminy i do oczyszczalni we Wrześni,
2) projektowaną sieć kanalizacyjną realizować w pasach drogowych, w zależności od potrzeb o średnicy od Ř110 ÷ Ř200, jako pompową lub grawitacyjną; w przypadku braku możliwości dopuszcza się możliwość poprowadzenia po terenach innych,
3) zachowanie istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej i możliwość wymiany, przebudowy oraz jej rozbudowy,
4) w obszarze planu, do czasu realizacji kanalizacji sanitarnej, dopuszcza się odprowadzenie ścieków sanitarnych bytowych do szczelnych zbiorników bezodpływowych, opróżnianych okresowo i wywożonych do miejsc ustalonych na terenie gminy.
3.  W zakresie sieci kanalizacji deszczowej ustala się:
1) odprowadzanie ścieków deszczowych do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej na terenie gminy,
2) odprowadzanie wody deszczowej z pasów drogowych do kanalizacji deszczowej grawitacyjnie,
3) dopuszcza się, po odpowiednim podczyszczeniu, odprowadzenie wód deszczowych z pasów drogowych do istniejących rowów odwadniających,
4) dopuszcza się, w ramach potrzeb inwestycyjnych, likwidację i zmianę przebiegu rowów otwartych, z przebudową na urządzenia, które przejmą ich funkcje.
5) prowadzenie nowej sieci kanalizacji deszczowej w pasach technicznych dróg, wyznaczonych liniami rozgraniczającymi, wzdłuż pasa jezdnego, zgodnie z odwodnieniem realizowanym dla dróg,
6) ustala się zachowanie istniejącej sieci kanalizacji deszczowej i możliwość wymiany, przebudowy oraz rozbudowy.
7) lokalizację planowanej inwestycji w przypadku prac ziemnych należy uzgodnić z administratorem urządzeń melioracji szczegółowej – przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
4. W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się:
1) zaopatrzenie w gaz należy realizować poprzez sieć rozdzielczą w nawiązaniu do istniejącej sieci gazowej stycznej do terenu objętego planem, w pasach technicznych dróg wyznaczonych liniami rozgraniczającymi poza pasem jezdnym, zgodnie z projektem gazyfikacji tej części gminy,
2) ustala się zachowanie istniejącej sieci gazowej i możliwość wymiany, przebudowy oraz jej rozbudowy,
3) nową sieć gazową średniego ciśnienia o średnicy Ř 100 PE do Ř 160 PE prowadzić w pasach drogowych ulic poza pasem jezdnym; w przypadku braku możliwości dopuszcza się możliwość poprowadzeni po terenach innych.
5. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:
1) zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej i projektowanej sieci elektroenergetycznej prowadzonej w pasach drogowych ulic poza pasem jezdnym,
2) potrzebne stacje transformatorowe należy lokalizować na granicach własnościowych działek dla pojedynczych odbiorców lub zespołu jako stacje transformatorowe słupowe,
3) zasilanie terenu liniami kablowymi poprzez złącza kablowe sytuowane w linii ogrodzenia; pobór energii elektrycznej ze stacji transformatorowych na warunkach podanych każdorazowo przez aktualnego dysponenta energii i sieci;
4) stacje słupowe lokalizować w pasach drogowych bez wydzielania działki,
5) dopuszcza się stacje słupową lub kontenerową o pow. zabudowy maksymalnie 20,0m2,
6) linie energetyczne prowadzić w pasach drogowych poza pasem jezdni, uwzględniając wymagane strefy ochronne,
7) dopuszcza się, w uzasadnionych przypadkach, powadzenie linii energetycznych, a także budowę potrzebnych, a nie przewidzianych w niniejszym planie nowych stacji transformatorowych na terenach o innym przeznaczeniu; minimalna wielkość działki dla stacji transformatorowej o pow. 50 – 60m2,
8) w sytuacji braku możliwości prowadzenia liniowej infrastruktury technicznej w pasie technicznym dróg, prowadzenie jej poza nimi, nie jest odstępstwem od planu.
9) zagospodarowanie terenu planu nie może powodować kolizji z istniejącym uzbrojeniem energetycznym
6. W zakresie telekomunikacji ustala się:
1) sieć telekomunikacyjną kablową prowadzić w istniejących i projektowanych ciągach komunikacyjnych,
2) studzienki i szafki telekomunikacyjne lokalizować w liniach rozgraniczających ulic,
3) w przypadku kolizji z istniejącą siecią telekomunikacyjną należy uzyskać warunki na jej likwidację u zarządy sieci,
4) zakazuje się budowy napowietrznych linii telekomunikacyjnych.
5) dopuszcza się lokalizację urządzeń telekomunikacyjnych – masztów wolnostojących lub lokalizowanych na dachach obiektów budowlanych i stacji bazowych telefonii komórkowych o wysokości nie przekraczającej 49,0m, mierzonej od poziomu terenu; wysokość obiektu uzgodnić jak w §9 ust.1 pkt 2b .
7. W zakresie sieci cieplnej ustala się:
1) projektowaną sieć cieplną prowadzić w pasach drogowych ulic, poza pasem jezdnym; w przypadku braku możliwości, dopuszcza się przejście po terenie innym,
2) ustala się ograniczenia zabudowy nad sieciami i komorami cieplnymi,
3) jako źródła ciepła należy stosować paliwa ekologiczne np.: gaz ziemny, olej opałowy lub inne odnawialne źródła ciepła.

DZIAŁ III

PRZEPISY KOŃCOWE.

§ 11. Zmienia się przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze. Dla gruntów podlegających ochronie zmiany dokonuje się na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr GZ.tr.057-602-583/07 z dnia 30.01.2008r. dla klasy III i decyzji Marszałka Województwa Wielkopolskiego nr DR II 6060-124/07 z dnia 14.12.2007r. dla gruntów klasy IV.

§ 12. Ustala się 30% stawkę, służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 13. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Września.

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wrześni
Bożena Nowacka
/-/

UZASADNIENIE DO UCHWAŁY NR XIII/175/2008 RADY MIEJSKIEJ WE WRZEŚNI
z dnia 28 kwietnia 2008 r.


Rada Miejska we Wrześni podjęła w dniu 12.04.2007r. uchwałę nr VI/76/07 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53.
Przed rozpoczęciem prac nad projektem planu sporządzono opracowanie ekofizjograficzne. Projekt planu został wykonany zgodnie z przedmiotem i zakresem określonym ww. uchwałą oraz art. 17 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zmianami) z zachowaniem następującej procedury:
1) o przystąpieniu do sporządzenia planu w dniu 16.05.2007r. wywieszono obwieszczenie w budynku Urzędu, a dnia 16.05.2007r. ukazało się ogłoszenie w biuletynie Wieści z Ratusza – pkt. 1 ww. ustawy;
2) pismem z dnia 17.05.2007r. zawiadomiono o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu organy właściwe do uzgadniania i opiniowania – pkt. 2;
3) rozpatrzono wnioski dnia 30.06.2007r.– pkt 3;
4) sporządzono projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53 wraz z prognozą oddziaływania skutków realizacji tegoż planu na środowisko przyrodnicze (lipiec 2007 r.); zbadano zgodność rozwiązań planu z polityką przestrzenną gminy określoną w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wrześni – pkt. 4;
5) sporządzono prognozę skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego (listopad 2007 r.) – pkt. 5;
6) zawiadomieniem z dnia 02.08.2007r. zaopiniowano projekt planu z właściwymi organami i instytucjami – pkt. 6;
7) zawiadomieniem z dnia 04.10.2007r. uzgodniono projekt planu z właściwymi organami i instytucjami – pkt. 7;
8) zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne uzyskano decyzjami wymienionymi w § 9 niniejszej uchwały – pkt. 8;
9) ogłoszenie o wyłożeniu planu ukazało się w Wiadomościach Wrzesińskich z dnia 08.02.2008r., obwieszczenie wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu w dniu 08.02.2008, projekt planu wraz z prognozą skutków wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze został wyłożony do publicznego wglądu w terminie od 15.02.2008r. Do 20.03.2008r.; debata publiczna odbyła się dnia 06.03.2008 r. – pkt. 10 i 11;
10) do projektu planu wpłynęły 2 (dwie) uwagi, które zostały rozpatrzone przez Burmistrza i Radę Miejską – pkt. 12 i 13;
Projekt uchwały Rady Miejskiej we Wrześni w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53 spełnia ustawowe warunki wymagane przed przedstawieniem do uchwalenia.


Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wrześni
Bożena Nowacka
/-/

ZAŁĄCZNIK NR 2
do Uchwały Nr XIII/175/2008 z dnia 28 kwietnia 2008r.
Rady Miejskiej we Wrześni w sprawie


Rozstrzygnięcie Rady Miejskiej we Wrześni
o sposobie rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53


Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 141, poz. 1492, z 2005 r. Nr 113, poz. 954, Nr 130, poz. 1087, z 2006 r. Nr 45, poz. 319 i Nr 225, poz. 1635 oraz z 2007 r. Nr 127, poz. 880) Rada Miejska we Wrześni rozstrzyga, co następuje:
Przedmiotowy projekt planu został wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 5.02.2008 roku do 06.03.2008r.; dyskusja publiczna nad rozwiązaniami planu odbyła się w dniu 06.03.2008r. Uwagi były przyjmowane do dnia 20.03.2008 r.
W ustawowym terminie wniesiono dwie uwagi, które częściowo zostały uwzględnione w tekście uchwały:

§ 1

1. Uwaga z dn. 19.03.2008r. wniesiona przez sołtysa wsi Białężyce i podpisana przez 10 mieszkańców wsi Chocicza Wielka i Białężyce, nieuwzględniona częściowo w następującym zakresie:
1) treść uwagi: w trakcie budowy na terenach aktywizacji gospodarczej należy dążyć do zwiększenia szerokości dróg Białężyce - Września, Białężyce - Chocicza Wielka, budowy chodników, ścieżek rowerowych i oświetlenia;
rozstrzygnięcie: uwaga nieuwzględniona w części, uwaga bezprzedmiotowa – projekt planu przewiduje poszerzenie drogi Białężyce - Chocicza Wielka (symbol informacyjny planu KDL) o pas terenu, oznaczony symbolem planu 1 KDL, do szerokości 20m w liniach rozgraniczających; w pozostałym zakresie (droga Białężyce-Września) uwaga nie dotyczy terenów objętych planem, a zatem zgodnie z art. 14 i 15 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zmian) niniejszy plan nie może precyzować zapisów dotyczących tych terenów, gdyż Rada Miejska podejmując uchwałę o przystąpieniu do opracowania planu nie objęła tych terenów granicami opracowania.
2) treść uwagi: lokowane zakłady nie mogą być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, a ich budowa powinna być z nimi uzgadniana;
rozstrzygnięcie: uwaga nieuwzględniona w części – w projekcie planu w § 5 pkt 1 istnieje zapis, że „W obszarze planu dopuszcza się lokalizowanie przedsięwzięć, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu lub mogących znacząco oddziaływać na środowisko, pod warunkiem nie przekraczania wszelkich uciążliwości, w tym akustycznych, poza granice działek, na których są sytuowane”, zaś w § 5 pkt 12 istnieje zapis, że „Ograniczenie emisji hałasu samochodowego i wibracji do środowiska na drogach realizować poprzez stosowanie organizacji ruchu i rozwiązań technicznych w jezdni, takich jak „ciche nawierzchnie”, ekrany dźwiękochłonne, strefy zieleni izolacyjnej”. W tym zakresie plan zawiera zapisy ograniczające uciążliwość zakładów dla okolicznych mieszkańców.
- odnośnie uzgadniania tych inwestycji z mieszkańcami uwaga bezprzedmiotowa - na etapie budowy przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, inwestor zobowiązany jest do spełnienia szeregu wymogów określonych ustawą z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. tekst jednolity z 2008 r. Nr 25 poz. 150) i ustawą z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz.1118 z późn. zmian.). Natomiast obowiązku uzgadniania inwestycji nie dokonuje się na etapie planu.
2. Uwaga z dn. 20.03.2008r. wniesiona przez M.M. Mikołajczak (Białężyce 51F) i 43 mieszkańców wsi Białężyce nieuwzględniona częściowo w następującym zakresie:
1) treść uwagi: dojazd do terenów inwestycyjnych (aktywizacji gospodarczej) winien odbywać się nową drogą, zlokalizowaną poza wsiami Białężyce i Chocicza Wielka;
rozstrzygnięcie: uwaga nieuwzględniona w części – uwaga bezprzedmiotowa – projekt planu przewiduje poszerzenie drogi Białężyce - Chocicza Wielka (symbol informacyjny planu KDL) o pas terenu, oznaczony symbolem planu 1 KDL, do szerokości 20m w liniach rozgraniczających; w pozostałym zakresie - nowa droga - uwaga nie dotyczy terenów objętych planem, a zatem zgodnie z art. 14 i 15 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zmian) niniejszy plan nie może precyzować zapisów dotyczących tych terenów. Zapisy planu muszą ściśle odnosić się do obszaru objętego opracowaniem, w zakresie zgodnym z uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni o przystąpieniu do sporządzania planu.
W celu docelowego rozwiązania systemu komunikacyjnego w tej części gminy, przeznaczonej w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w większości pod tereny aktywizacji gospodarczej, planowana jest budowa drogi zbiorczej m.in. dla obsługi tych terenów i zapewniającej dogodne połączenie z drogami rangi wojewódzkiej i krajowej. Jej planowany przebieg nie przechodzi przez tereny objęte niniejszym planem, toteż do projektu uchwały nie można było wprowadzić zapisów jej dotyczących.
2) treść uwagi: przy rozbudowie sieci gazowej dla terenów inwestycyjnych zapewnienie podłączenia się do tej sieci przez mieszkańców wsi
rozstrzygnięcie: uwaga nieuwzględniona w części - projekt planu zakłada rozbudowę sieci infrastruktury technicznej, w tym sieci gazowej; budowa i modernizacja sieci infrastruktury technicznej zapewni jej użytkowanie przez przyszłych inwestorów jak i okolicznych mieszkańców, natomiast szczegółowe warunki przyłączeń indywidualnych określone będą przez dysponenta sieci, zgodnie z przepisami szczegółowymi, w szczególności ustawą Prawo energetyczne.

§ 2

1. Wprowadzone do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53 zmiany, wynikające z uwzględnienia zgłoszonych uwag nie powodują istotnych korekt w zakresie ustaleń projektu planu oraz przyjętych zasad przeznaczenia i zagospodarowania terenu. Zmiany te nie mają również wpływu na przedmiot zebranych do projektu planu opinii i uzgodnień.


Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wrześni
Bożena Nowacka
/-/


ZAŁĄCZNIK NR 3
do Uchwały Nr XIII/175/2008 z dnia 28 kwietnia 2008r.
Rady Miejskiej we Wrześni w sprawie


Rozstrzygnięcie Rady Miejskiej we Wrześni o sposobie realizacji, zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów pod aktywizację gospodarczą w Chociczy Wielkiej i Białężycach, obejmujący obszar ograniczony drogami gminnymi o numerach geodezyjnych 56/1, 75 i 53
inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz o zasadach ich finansowania


Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 ze zmian.), art. 7 ust.1 pkt 2 i 3 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym i art. 111 ust.2 pkt 1 ustawy z 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych oraz w oparciu o obowiązujące przepisy, w tym:
1) ustawę z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odpro­wadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006r. Nr 123, poz. 858 ze zmian.);
2) ustawę z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006r. nr 89, poz. 625 ze zmian.);
3) prognozę skutków finansowych uchwalenia przedmiotowego planu;
4) oraz ustalenia planu,
Rada Miejska we Wrześni rozstrzyga się, co następuje:
§ 1. Inwestycje z zakresu infrastruktury technicznej (przyłącza wodociągowe i kanalizacyjna) w niniejszym planie nie obciążają budżetu Gminy i nie stanowią zadań własnych Gminy, zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy o samorządzie gminnym.
§ 2. Plan dopuszcza czasowo korzystanie ze szczelnych zbiorników bezodpływowych i wywóz ścieków bytowych do miejsca ich utylizacji w gminnej oczyszczalni ścieków, a to stanowi koszt inwestora. Zasady finansowania jak w § 1. Docelowa budowa kanalizacji sanitarnej winna być finansowana przez potencjalnego inwestora.
§ 3. Na terenie objętym planem istnieją urządzenia energetyczne. Ponadto jeżeli wzrośnie zapotrzebowanie na energię, wykonanie stacji transformatorowej lub przyłącza energetycznego leży w gestii dysponenta sieci, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006r. nr 89, poz. 625 ze zmian.).
§ 4. 1. W związku z uchwaleniem przedmiotowego planu nie zachodzi konieczność wydzielania nowych dróg publicznych, a tym samym poniesienia przez Gminę kosztów związanych z wykupem gruntów na ten cel.
2. Zapewnienie obsługi komunikacyjnej należy do zadań własnych gminy. Dojazd do terenu objętego planem jest zapewniony z istniejącej drogi publicznej lokalnej.

Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wrześni
Bożena Nowacka
/-/

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Decyzja użytkownika w zakresie plików Cookie na niniejszej stronie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące plików cookie.Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookie oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.